Menu (accesskey=1)

Zpráva o akci Zimní brdský přechod a padesátka

Den konání: 19.2.2005

Probouzíme se brzy do velmi chladného rána. Počasí však naznačuje, že by mohlo být sice chladno, ale hezky. Naši pořadatelé doráží do Radotína, aby zde na nádraží v 6:45 hodin odbavili na trasy první pochodníky. Nejdříve vyráží dálkoplazové na trasu 50 km, další trasy jsou 35, 23 a 14 km.

Chladný motorest v Jílovišti

My jedeme přes Radotín, kde načerpáme informace, kolik lidí již vystartovalo na jednotlivé trasy. Dále pokračujeme na motorest Jíloviště, kde je kontrolní bod všech tras. Motorest je zavřený, otvírají až v 11 hodin, a tak rozbalíme náš úřad venku na vlastním stolku.

A již jsou tu první pochodníci, jimž dáváme v mrazivém počasí průchozí razítka. Turisté jsou překvapeni, „že když je taková akce, není motorest otevřený dříve.“ I nám je zima, ale s personálem motorestu není řeč. Později přichází majitel, který se diví, že o  žádné akci neví. Tak tak, že nás nevyhodil i z prostoru před motorestem, jenž je jeho soukromý majetek. Po vysvětlení a eventuální vyhlídce nějaké tržby se jeho přístup trochu zlepšil. Příště by prý bylo lépe je včas informovat dopisem.

Do Řitky nedošli…

Kolem půl jedenácté přejíždíme na naše další stanoviště do Řitky. Na Jílovišti jsme zanechali dva pořadatele. V Řitce je cíl trasy 23 km a průchozí bod pro trasy 35 a 50 km. Jsme ve sportovní restauraci „Na kovárně“, kde jsme byli velmi pěkně přivítáni mladým majitelem a bylo tam krásně teplo. První pochodníci přicházejí kolem 12 hod a hlásí, že ve vysokém sněhu se špatně jde a terén je velmi náročný. Do 14 hod prošla většina turistů na 50km trati. Restaurace byla malá, ale pochodníci přicházeli postupně a stačili se vystřídat. Bylo připraveno několik jídel a dvě polévky: hovězí a zelňačka. Jídlo bylo výborné, domácí „jako od maminky“ a všichni si ho náramně pochvalovali.

Trasu 23 km mělo absolvovat 48 účastníků. Ale do 16 hodin, do kdy měl být otevřen cíl, došla sotva polovina startujících. Po dohodě zůstávají pořadatelé na místě až do 17:15 hod. Počasí se odpoledne značně pokazilo, padá déšť se sněhem a cesty kloužou. Vzhledem k počasí a náročnosti jednotlivých tras mnoho pochodníků cíl v Řitce vynechalo. Zůstali čekat na hlavní silnici na zastávce autobusu, která byla po cestě do cíle. Autobus jel každou hodinu a jelikož v tak ošklivém počasí nechtěli riskovat hodinu čekání na další spoj, jeli rovnou domů.

Co jsme se dozvěděli od pochodníků

Na trase 23 km bylo dost připomínek, že vede hodně po silnici, což turisté nemají rádi. Na trase 50 km byly připomínky, že je to samý krpál, a že by bylo lepší se vrátit k původním trasám, které vedly hezčí krajinou a lesy na Stožec. Průchozí bod v Kytíně byl také lepší a spojení s Prahou bylo sice trochu dražší, ale častější. Trasa 35 km se zdála účastníkům také dosti náročná a několik jich proto volilo kratší trasu 23 km. Pořadatelé přislíbili tlumočit všechny připomínky výboru odboru KČT TJ Čechie Karlín.

Restaurace v Řitce byla útulná. Mladý majitel byl velmi vstřícný, ochotný a jistě spokojený s tržbou. Však také přislíbil pomoc pořadatelům pro další ročníky. Po uzávěru kontroly v 17.15 hod jsme se ještě zastavili u pořadatelů na Jílovišti, kde stále ještě neprošlo dost účastníků na 50 i 35 km trase. Proto cíl v Jílovišti zůstal otevřen až do 20 hodin.

Poděkování patří všem pořadatelům! Ačkoli nám počasí tentokrát zrovna moc nepřálo, zhostili se svých úkolů na výbornou. Příště nám snad bude počasí příznivěji nakloněno.

Těšíme se na shledání při příštím již 40. ročníku. Turistice zdar!

Vanesa


TJ Čechie Karlín © 2016 Michal Kec (MiK)