Menu (accesskey=1)

Podzimní romantické okolí Prahy

Ráno brzy vstáváme a vyrážíme do pochmurného mlhavého a chladného dne. Počasí věstí vše jiné, jenom ne sluníčko a pěkný podzimní den. Jedeme na start akce Podzimní romantické okolí Prahy do Úval na nádraží. Protože začíná drobně pršet, domlouváme se s pracovníky ČD Úvaly, zda můžeme náš pochod startovat v čekárně ČD. Vyšli nám ochotně vstříc, a tak jen čekáme na příjezd prvního vlaku a máme obavy z malé účasti vzhledem k počasí. Přijíždí vlak a s ním k nám přicházejí první zájemci o pochod. Není jich mnoho, ale ještě je brzy ráno, a tak snad se to zlepší.

Navštívil nás také na startu místní kronikář z Úval a projevil zájem o propozice našeho pochodu, aby je mohl založit do místní kroniky. Ochotně jsme mu je předali i s dalšími ústními informacemi o našem odboru.

Přestává pršet, a tak snad příštím vlakem přijede více lidí. A také je to pravda. Přijíždí další dva vlaky a s nimi hodně dalších pochodníků, takže máme plné ruce práce s jejich odbavením na jednotlivé trasy. Přijelo také několik rodin s dětmi a dokonce i dva pejsci, kteří se také těší na pochod. Páníček jednoho z nich (vlčáka Denyho) kupuje účastenský list i pro něho, protože půjde stejný počet kilometrů a zaslouží si ho. Všichni odstartovaní s úsměvem pomalu odcházejí, my jim přejeme dobro došli a po ukončení doby startu se přesouváme do cíle jedné z kratších tras v Uhříněvsi.

Zatím se počasí umoudřilo a k polednímu se přelouplo přes mraky i sluníčko, ale vane studený vítr, a tak si krátíme čekání na první pochodníky pitím teplého čaje a pochodováním po nádraží ČD Uhříněves. Konečně přicházejí první účastníci pochodu spokojení, trochu zmrzlí a vyfoukaní od větru, ale s úsměvem na rtech si pochvalují, že to bylo pěkné a stálo to zato. A tak i my jako pořadatelé jsme byli spokojeni, že vynaložená námaha nebyla marná.

Drobná statistika

 • Účast byla celkem 105 pochodníků, z toho mládeže 19
 • Pořadatelů bylo celkem 6
 • Připomínky k pochodu nebyly

Výhled

Potěšit vás může, že třetím ročníkem Podzimního (romantického) okolí Prahy na čas opouštíme putování Říčanskou tabulí do oblasti Ladova kraje s obrátkou u Hlásky ve Zlenicích a Romantické okolí Prahy přesouváme do září. Takže budete moci přicházet s novými připomínkami z nové oblasti Bratronicka. Už se těšíme. Těšíte se také?

Míla Štokr, Jitka Vyleťálková.


P.S. Připomínky přeci jen byly. Na trase 50 km:

 1. Špatně značené úseky ČTZ:

  • Hradešín - Louňovice
  • Louňovice - Jevany
  • Černé Voděrady - Ondřejov

  No, asi je málo značkařů a hodně kilometrů turistického značení v ČR.

 2. Notoricky blátivý úsek od Úval polní cestou (spíš necestou) k sv. Donátovi.

  Ano notoricky. Je to podzimní pochod. Už loni jsme upozornili, že lze obejít po silnici.

 3. Úsek mezi V. Popovicemi a Kunicemi rozrytý stavbou potrubní trasy - procházet trasu před akcí.

  Přiznávám, nestačíme vše znovu projít a přepsat a vytisknout nové popisy tras. Mimochodem také lze obejít kolem areálu Pragosoja.


TJ Čechie Karlín © 2016 Michal Kec (MiK)